Διεθνές Διαγωνιστικό - Επιτροπές | Αφιερώματα Μέλλον & 1821 | Σπουδαστικές Ταινίες

 

33ο Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου

Τετάρτη 25/11 - Παρασκευή 4/12

 

Σημειώνουμε ότι φέτος η πρόσβαση σε όλες τις προβολές θα είναι δωρεάν,

δίνοντας έτσι την ευκαιρία στο σινεφίλ κοινό όλης της Ελλάδας και όχι μόνο της Αθήνας,

να απολαύσει πολύ και καλό σινεμά.

 

'Ολες οι ταινίες της φετινής διοργάνωσης θα είναι διαθέσιμες στο κοινό

από τις 10.00 π.μ. της επίσημης μέρας προγραμματισμού τους,

μέχρι και τις 10.00 π.μ. της επόμενης,

οπότε και θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί η θέασή τους.

 

Τις επόμενες μέρες θα δημοσιευθούν όλες οι λεπτομέρειες για την πρόσβαση

στην πλατφόρμα του CINESQUARE (cinesquare.net)

 

 

Το αναλυτικό πρόγραμμα των προβολών

μπορείτε να το δείτε εδώ.

 

Ακολουθούν σήμερα, αναλυτικά, οι ταινίες

του Διεθνούς Διαγωνιστικού Τμήματος και τα νέα αφιερώματα:

"Μετα-αποκαλυπτικές εικόνες ενός αβέβαιου μέλλοντος"

&

"Το 1821 και οι πόλεμοι ανεξαρτησίας"

όπως επίσης λεπτομέρειες για τις Κριτικές Επιτροπές της φετινής διοργάνωσης.

 


ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

 

Το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα του Πανοράματος Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου

αποτελείται από επιλεγμένες νέες ευρωπαϊκές ταινίες που αναδείχθηκαν

σε διάφορα διεθνή φεστιβάλ και ελληνικές ταινίες που δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμη διανομή στην Ελλάδα.

 

 

Αυτές είναι οι ταινίες του φετινού Διαγωνιστικού Τμήματος:

 (σε αλφαβητική σειρά)

 

Digger - Τζώρτζης Γρηγοράκης

Dolce fine giornata (Słodki koniec dnia) - Jacek Borcuch

Listen - Ana Rocha de Sousa

The Last Ones (Viimeiset) - Veiko Õunpuu

Yellow Cat (Sary mysyq) - Adilkhan Yerzhanov

Ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο (Sepelenmis Ölümler Arasinda / In between dying) - Hilal Baydarov

Η ιδιοκτησία (A Herdade / The Domain) - Tiago Guedes

Ιστορίες από το δάσος με τις καστανιές (Zgodbe iz kostanjevih gozdov / Stories From The Chestnut Woods) - Gregor Bozic

Ντάνιελ '16 - Δημήτρης Κουτσιαμπασάκος

Ποιος, ποιος θα φαγωθεί - Ελπινίκη Βουτσά-Ρεντζεποπούλου

Πολίτης τρίτης ηλικίας - Μαρίνος Καρτίκκης

 

 

Τις ταινίες κρίνουν οι εξής Επιτροπές:

 

ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ

Δίνει το Βραβείο Καλύτερης Ταινίας
 
Elia Suleiman – Σκηνοθέτης

Valeria Golino – Ηθοποιός, Σκηνοθέτης

Alberto La Monica – Δ/ντής του Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Lecce

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΠΑΝΟΡΑΜΑΤΟΣ

Δίνει το Βραβείο Καλύτερης Ελληνικής Ταινίας, που συνοδεύεται

από χρηματικό βραβείο 1000 ευρώ, από το Ε.Κ.Κ.
 
Γιάννης Φάγκρας - Σκηνοθέτης  

Πέννυ Παναγιωτοπούλου - Σκηνοθέτης

Βασίλης Μαζωμένος – Σκηνοθέτης

 

 

ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ FIPRESCI

Δίνει το Βραβείο Fipresci – Θόδωρος Αγγελόπουλος

Chiara Spagnoli Gabardi (Italy)

Sharon Hurst (Australia)

Γιάννης Ραουζαίος (Ελλάδα)
 

 

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΑΘΗΝΟΡΑΜΑΤΟΣ

(απαρτίζεται από αναγνώστες του περιοδικού)

Δίνει το Βραβείο Κοινού

 

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ

ΜΕΤΑ-ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΕΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΕΝΟΣ ΑΒΕΒΑΙΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ

 

Γράφει σχετικά ο Νίνος Φένεκ Μικελίδης:

"Το μέλλον, τουλάχιστο στον κινηματογράφο, δεν είναι απλά κάποιος Alien ή εξωγήινα τέρατα που έρχονται να καταστρέψουν τον πλανήτη μας. Είναι και μια ματιά σ’ ένα μέλλον που δεν είναι και πολύ μακρινό από το δικό μας, ένα μέλλον όχι και τόσο αισιόδοξο, που στηρίζεται σ’ αυτά που φτιάχνουμε σήμερα, ή πιο σωστά, που καταστρέφουμε σήμερα. Ένα μέλλον όπου η κλιματική αλλαγή, ο υπερπληθυσμός, η δηλητηρίαση του περιβάλλοντος, η ξηρασία, η φτώχια και η ανεργία, που οδηγούν σε μια ανεξέλεγκτη μετανάστευση, χωρίς να ξεχνάμε και τις διάφορες αρρώστιες και τους ιούς, μαζί και η ύπαρξη κάποιου είδους ζωής σε άλλα σύμπαντα, δημιουργούν ένα αβέβαιο μέλλον. Ένα μέλλον που συχνά ο κινηματογράφος έχει καταγράψει με  τρομακτικές εικόνες, με ταινίες που σου προκαλούν ρίγη αλλά και ερωτήματα και σκέψεις για την ίδια τη ζωή και την ουσία της, με άλλα λόγια για την αναγκαία ή μη ύπαρξη της ίδιας της ανθρωπότητας. Μια εικόνα αυτού του κινηματογράφου αποπειράται να δώσει το αφιέρωμα του Πανοράματος." – Νίνος Φένεκ Μικελίδης, Καλλιτεχνικός Διευθυντής 

 

Προβάλλονται οι ταινίες:

(σε αλφαβητική σειρά)

 

Primer - Shane Carruth

Δύσκολο να είσαι Θεός (Hard To Be God) - Aleksey German

Η νύχτα των ζωντανών νεκρών (Night Of The Living Dead) - George Romero

Ο τελευταίος άνδρας επί της γης (The Last Man On Earth) - Ubaldo B. Ragona, Sidney Salkow

Προμελετημένη δολοφονία (La mort en direct)- Bertrand Tavernier

Σκοτεινό αστέρι (Dark Star) - John Carpenter

Σολάρις (Solaris) - Andrei Tarkovsky

Στον ασημένιο πλανήτη (On the Silver Globe) - Andrzej Zulawski

Το τέλος του κόσμου (Quatermass and the Pit) - Roy Ward Baker

Το τέρας της μαύρης κοιλάδας (Day The World Ended) - Roger Corman

 

 

ΑΦΙΕΡΩΜΑ


ΤΟ 1821 ΚΑΙ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑΣ

 

Γράφει σχετικά ο Νίνος Φένεκ Μικελίδης:
 
"Η επέτειος των 200 χρόνων από την Επανάσταση του 1821, που θ’ αρχίσει να γιορτάζεται με την έναρξη της νέας χρονιάς, φέρνει στην επικαιρότητα το γενικότερα θέμα των αγώνων για ανεξαρτησία, αγώνων που, όπως γνωρίζουμε, ξεκίνησαν από την αρχαιότητα για να συνεχιστούν ως τις μέρες μας. Αγώνες που το ίδιο το θέμα τους, με τις προετοιμασίες, τις εξεγέρσεις, τις μάχες και όλο το συναρπαστικό θέαμα, προσφέρεται ιδιαίτερα για κινηματογραφική ανάπτυξη.

Από τις εκατοντάδες ταινίες που γυρίστηκαν με θέμα την επανάσταση, τόσο στην περίοδο του βωβού όσο και στην περίοδο του Ηχητικού, επιλέξαμε ένα μικρό δείγμα, προάγγελο αυτών που θα ακολουθήσουν τη χρονιά που μας έρχεται: ξεκινώντας με την ελληνική «Μπάυρον, η μπαλάντα ενός καταραμένου» του Νίκου Κούνδουρου, για να φτάσουμε ως τη Γαλλική Επανάσταση, στη «Νύχτα της Βαρέν» του ‘Ετορε Σκόλα, περνώντας από την αποτυχημένη ιταλική εξέγερση του «Αλονζανφάν» των αδερφών Ταβιάνι, και τον μεξικανικό αγώνα ανεξαρτησίας του Πάντσο Βίλα στο Μεξικό, στην ταινία «Επαναστατημένο Μεξικό» του Πολ Λεντίκ, και καταλήγοντας σε μια εξέγερση των αγροτών στην Πολωνία στα τέλη του 19ου αιώνα, στην ταινία «Κόκκινος ψαλμός» του Μίκλος Γιάντσο."

-Νίνος Φένεκ Μικελίδης - Καλλιτεχνικός Διευθυντής

 

 Προβάλλονται οι ταινίες:

(σε αλφαβητική σειρά)

 

Ακατάβλητο Μεξικό (Reed, México insurgente) - Paul Leduc

Αλονζανφάν (Allonsanfàn) - Paolo & Vittorio Taviani

Η νύχτα της Βαρέν (La nuit de Varennes / That Night in Varennes) - Ettore Scola

Μπάιρον: Η μπαλάντα ενός δαιμονισμένου  - Νίκος Κούνδουρος

Ο Κόκκινος Ψαλμός (Még kér a nép / Red Psalm) - Miklós Jancsó

 

Τέλος, συνεχίζεται η συνεργασία του φεστιβάλ

με τις Σχολές Κινηματογράφου New York College  & Horme Pictures,

παρουσιάζοντας και φέτος 2 προγράμματα επιλεγμένων σπουδαστικών ταινιών, παραγωγής 2020.

 

Αναλυτικότερα, προβάλλονται οι ταινίες:

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ NEW YORK COLLEGE

 

Athanasia (immortality) - Νικολέττα Χουχουλή

The Bookworm - A quarantine short film - Ευστράτιος Πανούριος

Με άλλα μάτια - Γιώργος Λεοντακιανάκος

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ HORME PICTURES

 

Γιασεμί - Βιολέτα Κυριάκου

Πατρική συμβουλή - Λυδία Τσέντα

Τρία βήματα - Βασίλης Δημόπουλος

Φιλί - Κώστας Μπαλωμένος, Άζια Γωνιανάκη, Κυριάκος Μακρομάλλης, Βαγγέλης Μητσιούλης, Πένυ Θεοδοσίου, Ρινέλα Βερυκοκάκη

 

 

 

 

 

 

Διαβάστηκε 1644 φορές

970x230 logosFooter1