Error
  • Item not found

Timetable Schedule

Thursday 16/10/2014  

ASTI 5.45 Johnny Got His Gun, 111’  by Dalton Trumbo (WWI)  

AAVORA 6.15 Αldevaran, 80’ by Andreas Thomopoulos (The anticomformists of Greek cinema)  

AAVORA 7.45 Westfront 1918: Vier von der infanterie, 97’ by Georg Wilhelm Pabst (WWI)  

ASTI (Opening Ceremony8.30 Queen and Country, 105’ by John Boorman (Competition Section)  

AAVORA 9.45 7 Days in Havana / 7 días en la Habana, 129’ by Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Tribute to Elia Suleiman)  


Friday 17/10/2014  

ASTI 6.00 Horme Pictures Short Films Programme A + Yes but..., 85’ by Pavlos Tassios (The anticomformists of Greek cinema)  

AAVORA 6.15 Euridice Β.Α. 2037, 100’ by Nikos Nikolaidis (The anticomformists of Greek cinema)  

ASTI 8.00 Α Farewell to Arms, 85’ by Frank Borzage (WWI)  

AAVORA 8.15 The State Of Things / Der stand der dinge, 121’ by Wim Wenders (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 10.00 Inbetween Worlds / Zwischen welten, 98’ by Feo Aladag (Avant Premiere)  

AAVORA 10.30 Le soupirant, 83’ by Pierre Etaix (The lonesome Pierre Etaix)  

 

Saturday 18/10/2014  

AAVORA 5.30 Lola, 90’ by Jacques Demy (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 6.00 Shoulder Arms, 45’ by Charlie Chaplin (WWI) + The Murderess, 90’ by Kostas Ferris  (The anticomformists of Greek cinema)  

AAVORA 7.30 All Quiet on the Western Front, 134’ by Lewis Milestone (WWI)  

ASTI 8.30 Glass Cage / Tras el cristal, 110’ by Agustí Villaronga (8 Greek directors propose their favourite European film)  

AAVORA 10.00 La grande illusion, 114’ by Jean Renoir (WWI)  

ASTI 10.40 Two Lives / Zwei leben, 97’ των Georg Maas, Judith Kaufmann  (Avant Premiere)  

 

Sunday 19/10/2014  

ASTI 5.00 European Film Academy Shorts, Programme A, 135΄  

AAVORA 6.00 Golgotha, 90’ by Kostas Aristopoulos (The anticomformists of Greek cinema)  

ASTI 7.30 The Death of Mr. Lazarescu, 150’ by Cristi Puiu (8 Greek directors propose their favourite European film)  

AAVORA 7.50 Sergeant York, 134’ by Howard Hawks (WWI)  

ASTI 10.15 Diplomacy, 88’ by Volker Schlöndorff (Avant Premiere)  

AAVORA 10.20 Tant qu'on a la santé, 77’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)  

 

Monday 20/10/2014  

AAVORA 6.00 The Excursion, 85’ by Takis Kannelopoulos (The anticomformists of Greek cinema)  

ASTI 6.15 Exiled in the Central Avenue, 90’ by Nikos Zervos (The anticomformists of Greek cinema)  

AAVORA 7.45 La grande guerra, 137’ by Mario Monicelli (WWI)  

ASTI 8.00 Misunderstood, 103’ by Asia Argento (Competition Section)  

ASTI 10.00 King and Country, 89’ by Joseph Losey (WWI)  

AAVORA 10.20 Le grand amour, 87’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)  

 

Tuesday 21/10/2014  

AAVORA 6.00 Horme Pictures Short Films Programme B + Get Set, 80’ by Thodoros Marangos (The anticomformists of Greek cinema)  

ASTI 6.10 L'année dernière à Marienbad, 94’ by Alain Resnais (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 8.00 Corn Island, 100’ by George Ovashvili (Competition Section)  

AAVORA 8.15 La règle du jeu, 110’ by Jean Renoir  (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 10.00 Queen and Country, 105’ by John Boorman (Competition Section)  

AAVORA 10.20 Yo-yo, 92’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)  

 

Wednesday 22/10/2014  

ASTI 6.00 Salò o le 120 giornate di Sodoma, 116’ by Pier Paolo Pasolini  (8 Greek directors propose their favourite European film)

AAVORA 6.15 Open Letter, 81’ by Giorgos Staboulopoulos (The anticomformists of Greek cinema)  

AAVORA 7.50 Paths of Glory, 88’ by Stanley Kubrick (WWI)  

ASTI 8.15 The Smell of Us, 92’ by Larry Clark (Competition Section)  

AAVORA 9.30 The White Ribbon, 144’ του Michael Haneke (WWI)  

ASTI 10.10 Eat Your Bones, 94’ by Jean-Charles Hue (Competition Section)  

 

Thursday 23/10/2014  

ASTI 6.15 Divine Intervention / Yadon ilaheyya, 92’ by Elia Suleiman (Tribute to Elia Suleiman)  

ASTI 8.00 Angels, 97’ by Alice Nellis  (Competition Section)  

ASTI 10.00 Afterlife / Utóélet, 95’ by Virag Zomboracz  (Competition Section)  

 

Friday 24/10/2014  

ASTI 6.30 No One ’s Child / Nicije dete, 103’ by Vuk Rsumovic (Competition Section)    

ASTI 8.30 The Time That Remains, 109’ by Elia Suleiman (Tribute to Elia Suleiman)  

ASTI 10.40 The Judgment / Sadilishteto, 107’ by Stephan Komandarev (Avant Premiere)  

 

Saturday 25/10/2014  

ASTI 6.15 My Name Is Joe, 105’ by Ken Loach (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 8.45 Blue Ruin, 90’ by Jeremy Saulnier  (Avant Premiere)  

ASTI 10.30 The Ardor, 110’ by Pablo Fendrik (Avant Premiere)  

 

Sunday 26/10/2014  

ASTI 5.00 European Film Academy Shorts, Programme B, 125΄  

ASTI 7.20 The Wind That Shakes the Barley, 127΄by Ken Loach (Special Screening)  

ASTI 9.45 7 Days In Havana / 7 días en la Habana, 129’ by Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Tribute to Elia Suleiman)  

ΟPERA (Closing Ceremony8.30 Jimmy’s Hall, 109’ by Ken Loach (Avant Premiere)  

 

RERUNS

   

Monday 27/10/2014  

ASTI 6.15 Κierion, 92’ by Dimos Theos (The anticomformists of Greek cinema)  

ASTI 8.00 Glass Cage / Tras el cristal, 110’ by Agustí Villaronga (8 Greek directors propose their favourite European film)  

ASTI 10.15 La grande illusion, 114’ by Jean Renoir  (WWI)  

 

Tuesday 28/10/2014  

ASTI 6.00 Yo-Yo, 92’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)  

ASTI 8.00 Happy Anniversary, 15’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix) + Le soupirant, 83’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)  

ASTI 10.00 La grande guerra, 137’ by Mario Monicelli (WWI)  

 

Wednesday 29/10/2014  

ASTI 6.00 All Quiet on the Western Front, 134’ by Lewis Milestone (WWI)  

ASTI 8.30 Tant qu'on a la santé, 77’ by Pierre Etaix (Tribute to Pierre Etaix)   

ASTI 10.15 Paths of Glory, 88’ by Stanley Kubrick (WWI) 

970x230 logosFooter1